Jak vybrat odvlhčovače vzduchu


Odvlhčovač vzduchu má hlavní funkci odstranění přebytečné vlhkosti ze vzduchu. Snížením vlhkosti vzduchu zamezíte tvorbě plísně, která se v domácnostech tvoří při vlhkosti nad 60%. Ty nám také způsobují řadu zdravotních problémů. Podle čeho vybrat domácí odvlhčovače vzduchu?

Parametry pro odvlhčovače vzduchu

Výkon odvhčování je nejdůležitějším parametrem, který je potřeba kontrolovat při nákupu nejen odvhčovače, ale také zvlhčovače vzduchu, který plní opačnou funkci. Snadno tak zjistíte, kolik litrů vody dokáže za den odebrat ze vzduchu.

Jak je odvlhčovač účinný záleží na aktuální teplotě a vlhkosti vzduchu v místnosti. Čím jsou teplota a vlhkost vzduchu vyšší, tím je odvlhčovač účinnější. Většina výrobců uvádí účinnost při 30o C a vlhkosti 80%. Pokud je v místnosti příliš nízká teplota, přístroj může namrzat. Přístroj je vybaven ventilátorem, který zajistí oběh vzduchu v místnosti i přes samotný přístroj. Vhodný odvlhčovač vzduchu zvládne zpracovat veškerý vzduch v pokoji 2x za hodinu.

Provozní obsah

Seriózní prodejci, jako například Vzdušín udávají také provozní obsah konkrétního přístroje. Odvlhčovače se dělí na kondenzační a adsorpční. Kondenzační dosáhnou nejvyššího výkonu při pokojových teplotách a vysoké vlhkosti vzduchu, adsorpční zase zvládnou nízké teploty a nižší vlhkost vzduchu.

U adsorpčních odvlhčovačů počítejte s vyšší spotřebou elektrické energie. Při nákupu se dívejte také na další funkce a drobné detaily. Je možné připojit hadici na odvod vody přímo do odpadu? Má přístroj zabudovaný vlhkoměr? Je vybaven funkcí neutralizace zápachu?

Záleží především na nás, jaký přístroj zvolíme, kolik do něj chceme investovat. Mnohé poslouží také jako externí sušička prádla, kdy nám v zimě nechce kvůli vysoké vlhkosti a nízkým teplotám prádlo schnout.

Přidejte komentář