Mýty o kontaktních čočkách


Na internetu, ale i v tištěných periodikách koluje mnoho polopravd a mýtů o kontaktních čočkách, jejich používání i aplikaci. Je alespoň kousek pravdy na těchto mýtech nebo jde jen o „babské řeči“? Jsou kontaktní čočky opravdu takovým strašákem? V tomto článku odhalíme pravdivost jednotlivých mýtů.

 

Mýtus první: Kontaktní čočky jsou velice nepohodlné

Je pravda, že zejména starší typy kontaktních čoček mohly být po dlouhém nošení nepohodlné. V době dnešních měkkých a moderních materiálů jsou však kontaktní čočky pohodlné pro každý typ oka.

 

Mýtus druhý: Kontaktní čočky se mohou přilepit k oku

Každý oční lékař Vám poskytne dlouhou řadu rad a tipů, které Vám při odstraňování čočky z oka velice pomohou. Každé kontaktní čočky lze z oka vyjmout, chce to jen malou dávku trpělivosti a kapku šikovnosti.

 

Mýtus třetí: Kontaktní čočky se mohou lehce ztratit za očima

Stejně jako na většině mýtů, i na tomto není za mák pravdy. Kontaktní čočky se nikdy nemohou dostat z přední části Vašeho oka. Tenká membrána, kterou je každé oko pokryto, je připojena k vnitřní straně víček – proto je nemožné, aby čočka „cestovala“ po oku.

 

Mýtus čtvrtý: Mladí lidé nesmí nosit kontaktní čočky

Mnoho mladých lidí i adolescentů bez potíží nosí kontaktní čočky. Průměrný věk adolescentů, kteří nosí čočky, se pohybuje okolo 12 let. Dokonce i děti ve věku 8 let mají ústrojí vyvinuté na to, aby kontaktní čočky nosily. Zároveň jsou dostatečně zodpovědné na to, aby se o čočky postaraly. Každý oční lékař dokáže doporučit vhodné čočky pro mladistvé i děti. Kvalitní jsou například čočky Soleko.

 

Mýtus pátý: Čočky mohou způsobit časté oční infekce

Problémy s infekcemi při používání kontaktních čoček mohou nastat. Vše je velice závislé na způsobu čištění a celkovém způsobu udržování hygieny čoček. Pokud se o kontaktní čočky pečlivě staráte a pravidelně je čistíte, výrazně tím snižujete možnost infekce. Nezapomínejte vždy používat kvalitní roztoky na kontaktní čočky.

 

Mýtus šestý: Péče o kontaktní čočky je velice a obtížná

Není to pravda. Péče o součastné kontaktní čočky je velice snadná. Čočky s delší dobou použití po vyjmutí z oka vyčistíte pomocí vhodných roztoků, jednodenní kontaktní čočky na konci dne jednoduše vyhodíte. Pro regeneraci či zvlhčení oka můžete použít oční kapky.

 

Autor článku: kup-cocky.cz – kontaktní čočky

Přidejte komentář