Na preventivní prohlídku v každém věku


Doctor analyzing patients blood pressureUpozorňují na ně zdravotní pojišťovny, čtete o nich neustále, ale přesto. Český národ je zkrátka nenapravitelný. Lékaře vyhledáváme až tehdy, kdy se nemoc projeví. Na preventivní prohlídky se nám chodit nechce. Přitom prevence je ve spoustě onemocnění základem. Pokud se jakýkoliv zdravotní problém podchytne v začátku, jeho léčba je daleko lehčí a úspěšnější.

V každém věku

Již od batolecího věku, kdy se vyklube první zoubek, bychom měli navštívit dentistu neboli zubaře. Jeho návštěva sice nepatří k těm nejpříjemnějším, nicméně pravidelné kontroly toto dokáží zvrátit. Na preventivní prohlídku, máte nárok (hrazenou zdravotní pojišťovno) každý půl rok. V dospělosti sami přijdete na to, že bolavý zub není nic příjemného. Právě včasné a hlavně preventivní kontroly vám zajistí nejen oslnivý úsměv, ale také nemalou finanční částku. Spravovat zuby v „dezolátním“ stavu totiž není za jedno nic příjemného a za druhé finanční náklad, se kterým v rozpočtu musíte počítat na několik měsíců dopředu.

Nejen s vyrážkou se chodí k dermatologovi. Na kožní oddělení byste měli zajít pravidelně jednou ročně. Proč? No přeci kvůli kontrole mateřských znamének a pih. Pihy a mateřská znaménka je nejlepší kontrolovat v zimním období či před létem. Zhoubný melanom není nic, s čím byste si měli zahrávat. Pravidelné kontroly, používání opalovacích krému s vysokým UV faktorem a užívání si sluníčka s rozmyslem by měl být základ.

S první občankou

Na prahu dospělosti s občankou v kapse čeká dívky registrace a vstupní prohlídka v ordinaci gynekologa. Pokud netrpíte žádnými problémy, stačí preventivní prohlídka jednou za rok. Ženy nejvíce ohrožuje rakovina děložního čípku. Nejen proto jsou pravidelné preventivní prohlídky, u kterých se cytologické vyšetření děložního čípku provádí, nutné.

Dospělost na krku

Úderem osmnáctých narozenin jsme dospělí. A to i z pohledu lékaře. V tomto věku opouštíme praktického lékaře pro děti a dorost a registrujeme se u dospělého praktického lékaře. Výběr záleží zcela jen na vás. Jednou za dva roky by měla být samozřejmá preventivní prohlídka, kde vám zkontrolují nejen krevní tlak či váhu. Při preventivní prohlídce se provádí i krevní rozbor, který dokáže odhalit i počínající problémy. Takovéto vyšetření není radno podceňovat hlavně v tom případě, vyskytuje-li se ve vaší rodině cukrovka, problémy s vysokým tlakem či vyšší cholesterol. V osmnácti vám takové „civilizační“ problémy hrozit nemusí, ve čtyřiceti již ano. Neléčená cukrovka však může mít fatální následky.

Na vrcholu sil

I tak se dá označit čtyřicátý rok života. Od tohoto věku byste měli pravidelně navštěvovat oftalmologa. Pokud jste do tohoto věku vydrželi bez brýlí, gratuluji. Nicméně od tohoto věku se oči začínají kazit. Korekce brýlemi či čočkami bývá nejjednodušším a nejběžnějším řešením. Bohužel, začíná také stoupat riziko vzniku šedého či zeleného zákalu.

Ženská záležitost

Prsa jsou chloubou nás žen. Nepodceňujme tedy jejich zdraví. Od 45 let hradí pravidelné kontroly u mamografa zdravotní pojišťovny každé ženě. Samozřejmě pokud si nahmatáte útvar v prsu před těmito narozeninami, vyšetření na základě doporučení lékaře je hrazeno i pro vás. Více hlídané jsou ženy s rodinnou anamnézou rakoviny prsu.

Padesátkou život nekončí

Právě lidé po padesátce jsou nejvíce ohroženi rakovinou tlustého střeva a konečníku. Vyšetření je velice jednoduché, stačí o něj požádat při návštěvě praktického lékaře. Test se provádí doma a jeho cílem je zjistit přítomnost krve ve stolici. Tento test je vhodné opakovat pravidelně v dvouletých intervalech.

Přidejte komentář