Nemoc králů: DNA


Red pill over a green leafZa krátkým názvem skládajícím se ze třech písmenek se skrývá velice zákeřný nepřítel, který dokáže více než jen znepříjemnit běžný život.

DNA je…

Lékaři ji titulují názvem dnavá artritida. Mezi lidmi je „profláknutá“ jako nemoc z nadbytku. Její příčinou je, jak jinak, špatný životní styl s nadměrnou konzumací masa a alkoholu. Samozřejmě svoji nedílnou součást má i genetika. Dna postihuje v devadesáti procentech více muže než ženy. Muže postihuje kolem čtyřicátého roku života, ženy až po klimakteriu.

Kde se vzala?

Dna se točí kolem jednoho hlavního ukazatele a to sice kyseliny močové. V těle se kyselina močová vytváří při odbourávání látek, které běžně přijímáme ve stravě tzv. purinů. Vyšší hodnota hladina kyseliny močové nastává při zpomaleném vylučování ledvinami nebo její nadměrné produkci. Zvednout hodnoty kyseliny močové může některá z prodělaných chorob, užívání určitých léků nebo na základě genetických předpokladů. Nadměrné požívání alkoholu také zvedá hladinu kyseliny močové v krvi a zároveň tlumí její vylučování. Přidáte-li k tomu zvýšené množství purinů ve stravě, zvyšujete množství kyseliny močové v krvi, které je zkrátka dlouhodobě neudržitelné. Výsledkem je ukládání solí kyseliny močové do kloubů – to je zkrátka dna.

Rizikoví pacienti

K nemoci z nadbytku mají sklony lidé s metabolickým syndromem jako je např. obezita typu jablíčko, cukrovka nebo zvýšená hladina tuků v krvi. I pacienti, které trpí vysokým krevním tlakem, by se měli o dnu zajímat. Díky vysokému krevnímu tlaku pracují ledviny o poznání pomaleji.

První příznak

Prvním příznakem tohoto onemocnění je v drtivé většině případů bolavý, nateklý palec na noze. Bolest značí akutní záchvat dnavé artritidy. Palec na noze ovšem není jediný kloub, který nemoc může zasáhnout. Krystalky solí kyseliny močové se můžou usadit i v podkoží nebo dokonce v ledvinách. Pokud se dna „nepodchytne“ v začátku může být příčinou ledvinových kamínků nebo ledviny nenávratně poškodit.

Pokud vás takovýto bolestivý kloub trápí, navštivte svého praktického lékaře nebo revmatologa. V počátku jsou krevní testy poněkud zkreslené a hned nemusí zvýšenou hladinu kyseliny močové prokázat. Pokud lékař pojme podezření na dnavou artritidu, je nutné udělat punkci postiženého kloubu. Ta stoprocentně prokáže, zda jsou v kloubu usazeny krystaly soli kyseliny močové. Při akutní bolesti pomůže klid, chladivé obklady a léky proti bolesti a zánětu.

Léčit se dá

Ale je to běh na dlouho trať. Hlavním cílem léčby je dostat kyselinu močovou do normy. K tomu nejvíce pomůže vhodná úprava jídelníčku a abstinence alkoholu. Důležitý je též správný pitný režim. Pokud pacient trpí obezitou, měl by začít s kilogramy navíc začít bojovat. V rozvinutém stadiu jsou pacientovi naordinovány léky, které podporují vylučování kyseliny močové.

Dieta pomáhá

Správná skladba jídelníčku je opravdu významným faktorem při léčbě. Tyto potraviny byste ze svého jídelníčku měli téměř úplně vyřadit.

Maso a masné výrobky, stejně tak i vnitřnosti a mořské ryby

Zapomenout byste také měli na většinu dochucovadel jako je sójová omáčka, worcester, hořčice nebo ostré koření

Hrách, čočka…zkrátka jakákoliv luštěnina je také v zakázané červené zóně.

Cukrovinky obsahující čokoládu jsou rovněž zapovězeny.

Správný pitný režim ano, ale zapomeňte na pití silného čaje a kávy.

Ze svého jídelníčku byste také měli vynechat tučné i plísňové sýry.

Byť se to může zdát divné, doporučené není jíst ani špenát, červenou řepu, kapustu, křen a česnek.

Omezit byste měli i konzumaci obilovin a celozrnných výrobků.

Alkoholu holdujte jen opravdu svátečně a vyhněte se hlavně pivu a červenému vínu.

Přidejte komentář