Oliva: Krášlí, léčí i chutná


Pleťová maskaPřijít na chuť oválné královně středomoří může někomu trvat celý život, vychutnávat si její blahodárné účinky můžeme už od plenek. Na kůži nemůže být nic lepšího. Oliva, dar od bohů přímo ze Středomoří.

Oliva je plod olivovníku. Zajímavé, že? Olivovník není žádný drobek, za svůj život hravě zdolá výšku 10m. U nás v Evropě ho najdeme hlavně ve slunném Středomoří. Jeho plodem je krásně zelená oválná olivka. Chuťově natrpklá, zvláštní. Říká se, že na její správnou chuť se musí „přijít“. Asi pro vás bude překvapením, že olivovník neplodí jen zelené olivy. Její černá „kolegyně“ pochází ze stejného stromu, ze stejného druhu, jen je později sklizená. Tím máme rozlousknuto tajemství černé a zelené.

TIP: Olivovník si můžete i koupit a zkusit si vypěstovat svoje vlastní olivy. Pro zimní zahrady je zároveň nádhernou a nevšední obměnou oproti klasickému fíkusu.

Delikatesní královna

Oliva díky svým oblým tvarům a krásné barvě vévodí majestátně především studené kuchyni. Jako ozdoba je vynikající na různé druhy jednohubek. Skvěle chutná obyčejně napíchnutá na párátku s kusem kvalitního sýra. Černo – sýrovo – zelený špíz zabere minimum času na přípravu. Vy budete i při nečekané návštěvě považována za královnu kuchyně. Naprosto fantasticky vypadají i plněné olivy, ty stačí jen dát do misky a hotovo.  Olivy jsou i součástí spousty salátů. Labužníci milují olivy na kolečka nakrájené na italské pizze nebo i klasicky českém opečeném kusu masa.  A pro zastánkyně štíhlé linie má oliva další pozitivní zprávu – je téměř bez kalorií.

Krásná díky krásce

Je až téměř k neuvěření, kolik vitaminů a minerálů se skrývá v tak malém plodu jako je oliva. Díky správně namíchanému „mixu“ po nich touží naše pokožka jako málo po čem. Díky skvělému hydratačnímu účinku uspokojí i tu nejsušší pleť a díky obsaženým antioxidantům nám zase pomáhá bojovat se strašákem Stářím.  Použít olivu na pleť můžete hned v několika variantách. Za studena lisovaný panenský olivový olej skvěle nahradí tělové mléko i u té nejsušší kůže. Buď si ho můžete malé množství jemně vmasírovat do kůže, nebo si ho klidně kápněte do večerní koupele. Stejně tak jako kůži prospěje olivový olej i vlasům. Suché a lámavé vlasy budou za olivy doslova vděčné. Stačí si olej vetřít do pokožky hlavy, zabalit do igelitu a to vše „zajistit“ obyčejným nahřátým froté ručníkem. Na pleť pomůže skvěle pleťová maska z jemně nasekaných a vidličkou rozetřených čerstvých oliv. Tuto masku aplikujte jednou týdně a nebudete vědět, že čas letí neskutečně dopředu.  Samozřejmě, že v dnešní době nemusíte míchat domácí masky a tvořit si krémy. Olivová kosmetika se dá jednoduše zakoupit v lepší drogerii a ještě lépe v lékárně, kde vám lékárník poradí s konkrétním produktem.

Tekuté zdraví

Olivy jsou pro naše zdraví prospěšné více, než bychom si mohly myslet. Obsahují spoustu nenasycených tuků, které dokáží předcházet onemocněním srdce a vyrovnávají nám škodlivou hladinu cholesterolu v krvi.

Pokud chcete dopřát svému zdraví maximum, kupte si panenský za studena lisovaný olivový olej. Pokud budete olej pravidelně „užívat“ a to nejlépe za studena, zlepšíte si průchodnost cév a váš vysoký krevní tlak půjde směrem dolů.  Olivový olej skvěle podporuje i činnost žaludku. Dokáže spravit nechutenství, podpořit trávení, zabrání zácpě, pomůže napravit funkci jater, slinivky i žlučníku. A důkaz? Koukněte na obyvatele středomoří, kterým olivový olej tvoří nedílnou součást každodenního jídelníčku. Trpí srdečními či mozkovými příhodami? Kdeže. Jsou až na posledním místě v pomyslné tabulce nemocnosti obyvatel.

Štítky:

Přidejte komentář