Pánevní dno v pohodě


Pánevní dno. Asi nikde jinde více neplatí, když řekneme, že tady se v mládí i v produktivním věku na prevenci příliš nemyslí, bohužel ve stáří už je spíš půl hodiny po dvanácté a moc se toho zachránit nedá. Péče o pánevní dno by měla být, hlavně pro ženy, naprosto samozřejmá. Proč? Pojďte číst dál.

Pánevní dno v kostce

Zapomeňte na kosti, pokud hovoříme o pánevním dnu, hovoříme o svalu jako o každém jiném. Stejně tak jako např. břišní svaly, i pánevní dno jde cvičit a účinně posilovat. Stejně jako jsou účinné cviky na posílení břišních svalů, jsou i účinné cviky na posílení pánevního dna. Sice je pravda, že se u nich nezapotíte, mohou se vám zdát mnohdy i zbytečné, ale opravdu fungují. Speciálně promyšlené je cvičení tzv. Mohendžodáro, styl tantrické jógy. Informace o něm získáte u speciálně „vycvičených“ lektorů, jejich seznam si můžete najít na internetu.

Povolené pánevní dno = inkontinence

Ano, pokud je pánevní dno povolené, trpíme inkontinencí tedy nechtěným únikem moči. Povolené pánevní dno totiž dovolí vnitřním orgánům v dutině břišní poklesnout níže a tím začnou tlačit na močový měchýř. Zvláště u žen je toto riziko velké. Svalům pánevního dna totiž dává zabrat jak těhotenství, tak následný porod. Inkontinencí tedy mohou trpět ženy těsně po porodu či v šesti nedělí. Pokud se podcení pravidelné cvičení v průběhu šestinedělí, trvá dostat pánevní dno opět do „pevného“ stavu opravdu dlouho a s každým přibývajícím rokem to jde hůř a hůř. Těmito problémy jsou samozřejmě ohroženy daleko více ženy, které těhotenství a porod prožili více krát než jen jednou.

Pár minut každý den

Cviky na posílení pánevního dna nejsou vůbec složité. Zaberou vám každý den pár minutek.

Zkusit můžete například:

Jednoduchý cvik, který můžete provádět v práci, v autě i ve frontě u pokladny při čekání na zaplacení. Nebojte, nikdo nepozná, že cvičíte, tedy kromě svalů pánevního dna. Postavte se rovně, nohy dejte k sobě a cíleně stahujte pánevní dno a zadeček, napočítejte v duchu do deseti a povolte. Toto opakujte alespoň pětkrát za sebou. Nejjednodušší a nejúčinnější cvik, vhodné je ho opakovat alespoň třikrát denně. Kvůli nenáročnosti si jistě najde čas každý.

Skvělým pomocníkem je i gymnastický míč. Nejen, že vám pomůže sezení na něm ke správnému držení těla, ale jednoduché cviky na něm pomůžou i k posílení pánevního dna. Zatínat pánevní dno můžete jak s nohama roztaženýma v mírném úhlu (účinnější), tak s nohama těsně u sebe. Vhodné je gymnastický míč používat při sezení u počítače. Zvládnete tak pracovní resty a ještě pro sebe něco uděláte.

K cvičení vám ale úplně i postačí domácí oblečení a na zem obyčejná podložka, zcela vyhovující je obyčejná pěnová karimatka, pokud nemáte, stačí i složená deka.

  1. Cvik

Lehněte si na podložku na bříško. Pravou nohu mírně pokrčte a vysuňte do strany co nejvíce vám to je pohodlné, levá leží v rovině s tělem. Ruce si složte pod čelo. Zatněte svaly pánevního dna, včetně zadečku co nejvíce jen můžete, napočítejte do deseti a uvolněte. Toto opakujte pětkrát, poté nohy vyměňte, tj. vybočíte levou a pravá je v rovině s tělem. Opět opakujte pětkrát.

  1. Cvik

Na podložce si klekněte na kolena, kolena se snažte mít u sebe nohy mírně od sebe. Horní polovinu těla zkoste v úhlu 45 stupňů a čelo položte na složené ruce na podložce. V této poloze zatáhněte svaly pánevního dna, co nejvíce to jde, vydržte alespoň půl minuty a pak postupně uvolňujte sevření. Pokud se vám zdá cvik příliš snadný, můžete zkusit nejdříve půl minuty mít svaly zatnuté a poté v krátkých intervalech uvolnit a zase zatnout. Vydržte takto „stahovat“, alespoň dvě minuty v kuse.

Přidejte komentář