Péče o nohy


V žádné roční době nemáme možnost ukázat světu své krásně pěstěné nohy, jako právě v letních měsících. Ponožky jsme z bot již dávno odsunuly a naše nožky vklouzly do letních sandálů, pantoflíčků a žabek. Jestliže jste o nohy pečovala s železnou pravidelností, máte ten největší kus práce za sebou. Pro nás lajdáky mám potěšující zprávu, vše se dá ještě dotáhnout k dokonalosti.

Pedikúra doma

Pokud nejsou vaše nohy v extra „dezolátním“ stavu, bohatě postačí domácí péče. Cítíte-li, že byste péči sama nezvládla, najděte si ve svém okolí pedikérku (internet a kamarádky jistě dobře poradí). A teď k té domácí péči. Postačí vám širší lavor, teplá (ne vroucí!) voda, koupelová sůl, šťáva z ½ citronu, čistý ručník a pemza. Na začátek dopřejte nohám delší lázeň (alespoň 15 min). Poté nohy důkladně osušte a vezměte si na pomoc pemzu. Tou odstraňte ztvrdlou kůži, zvýšenou pozornost věnujte hlavně patám. Ještě jemnější kůži na nohách budete mít, použijete-li na závěr peeling. Pak přichází na řadu péče o nehty. Nehty na nohou se nedoporučuje stříhat nůžkami, ale kleštičkami. Ideální je tvar narovno, abyste předešla možnému zarůstání nehtů. Na závěr byste stejně jako na nehtech u rukou měly použít pilník. Předejte tak nehezkému třepení nehtů. Na závěr si dřívkem zatlačte kůžičku nehtů dovnitř (opravdu zatlačit, nestříhat!). Tak a nakonec ta nejpříjemnější část, která vám dodá ten pravý šmrnc a to sice lakování. Lak na nohou není sice tak namáhaný jako ten na rukách, ale aby vám vydržel neoprýskaný co nejdéle, použijete nejdříve bezbarvý podkladový lak, pak už jen stačí zvolit vhodnou barvu (nebo barvy). Na nohách se můžete více odvázat, letní sandále snesou výraznější barvu nehtů. Lak nechte dostatečně dlouho uschnout, aby se vám netvořily nehezké bublinky. Na závěr celé pedikúry je dobré nohy pořádně namazat. Skvělé jsou přímo krémy určené na nohy. Některé zabraňují i pocení chodidel.

Chybičky se vloudí….

Staráte se pečlivě o své věrné „nositelky“, ale přesto …puchýř dokáže pěkně potrápit. Naše maminky puchýře propíchávaly, dnes se to však dělat nemá. No nevím. Když puchýř nepropíchnu, hojí se mi o dost déle, než ten propíchnutý. Ale pozor, tady je hygiena opravdu na místě. Puchýř i špendlík (tím propíchávám), musíte řádně vydesinfikovat. Pak se nechá puchýř na vzduchu zaschnout a poté se přelepí. Botky, které vám tuto nepříjemnost způsobily, raději nechejte nějakou dobu v botníku.
V létě hrozí nohám i strašák plísní. Není to žádné umění, si nějakou „pěknou“ plíseň přinést domů. Většina z nich bývá pěkně infekčních. Patříte-li k náchylným jedincům, stačí se jednou bosa projít po dlaždičkách u bazénu a na problém je zaděláno. Nejčastěji se neoblíbená mykóza usazuje mezi prsty, líbí se jí totiž vlhké a teplé prostředí. Pokud zachytíte mykózu v začátku, dopřejte nohám co nejvíce vzduchu a slunce. Nohy si pravidelně, alespoň dvakrát denně dezinfikujte zásypem s antimykotiky (lékárník vám poradí). Pokud se problémů cca do týdne nezbavíte, navštivte raději kožního lékaře. Samozřejmě, že nejlepší ochranou je prevence. Takže nepoužívejte cizí zapůjčenou obuv a po návštěvě veřejného koupaliště si večer nohy antimykotickým zásypem raději preventivně vydezinfikujte.
V létě nás také dosti může potrápit zápach a potivost nohou. Jednoduchým pomocníkem jsou deodoranční přípravky určené k péči o nohy. Samozřejmostí by měla být i výměna obuvi během dne. Pokud sportujete, navlékněte si kvalitní bavlněné ponožky. Na pevnou obuv, která tolik nevětrá a noha se v ní více potí, je dobré si pořídit speciální sprej, který pohltí pachy a vlhkost. Takový sprej navíc zabíjí i zárodky plísní a bakterií.

Přidejte komentář