Skřivani versus sovy


Female hanging over file crate looking sleepyNěkdo vyskočí ráno ještě před budíkem a je plný energie, někdo ráno vstává s největším sebezapřením. Skřivani a sovy mají zkrátka naprosto jiný biorytmus. Bohužel, přizpůsobit se běžnému pracovnímu dni musí oba. Pro každého by však bylo ideální něco jiného.

Vstávání v pohodě

Skřivani

Ideální doba pro vstávání typického skřivana je 5. – 8. hodina ranní. V tuto dobu je klasický skřivan připraven „vzlétnout“ k povinnostem běžného dne. A je jedno, jestli je běžný pracovní týden, víkend nebo dovolená. Vnitřní budík skřivanů je jasný. Ráno jsou plní energie a pohody.

Sovy

Pro sovy vstávat dřív než ukáže budíková ručička sedm hodin je za trest. Daleko ideálnější pro ně je 9. – 10. hodina. Teprve tehdy je sova připravena začít svůj start do nového dne. Přinutí-li se sova vstávat dřív, musí mít pomalý a klidný rozjezd, aby se stihla „rozkoukat“.

Dopoledne u každého jinak

Skřivani

Skřivani jsou ve svých pracovních povinnostech nejaktivnější od 8. hodiny ranní do pravého poledne. V této části dne mají organizmus na vrcholu svých psychických i fyzických sil. Intelektuálně jsou v tuto dobu také nejaktivnější. Proto, pokud je to alespoň trochu možné, se snažte coby skřivan naplánovat si největší pracovní aktivitu právě na tuto dobu.

Sovy

Oproti tomu sova je aktivní od 11 do 14 hodin. I sebe lépe rozkoukaná „sovička“ zvládá dopoledne jen s obtížemi. Tady není zrovna dvakrát velký prostor pro důležitá rozhodnutí či bystré jednání. Den se zkrátka pro sovy ještě zcela nerozjel.

<h2Těsně po poledni

Pro skřivana je ideální doba oběda mezi 12. – 13. hodinou. Oproti tomu sova má čas oběda vnitřně „zakódovaný“ na 14. – 15. hodinu. Pro oba však platí, že by si měli oběd vychutnat v klidu a těsně po něm se věnovat jen nenáročným činnostem. Na důležitá rozhodovaní, kde je potřeba bystrý úsudek není v době těsně po obědě místo.

Odpoledne

Skřivani

Skřivani mohou opět „dupnout na plyn“ v době mezi 13. – 17. hodinu. Sice nemají tolik sil jako v dopoledních hodinách, ale přeci jen to není tak špatné, aby se plazili jako šneci. Na rekord to sice není, ale základní úkoly se zvládnout dají.

Sovy

Sova je mezi 15. – 19. hodinou oproti skřivanovi připravena podávat rekordní výkony. Mysl je zcela jasná a bystrá. Fyzicky je sova ve své nejlepší „časové ose“. Přesně tyto hodiny jsou vhodné k největší pracovní aktivitě.

Večer

Skřivani

Skřivan pociťuje nutkání zklidnit se v době od 17ti do 22ti hodin. V tuto dobu je skřivan na konci s dechem. V tento čas se doporučují pro skřivany pouze nenáročné aktivity, které potěší mysl i duši.

Sovy

Sově nedochází dech ani mezi 19. – 24. Hodinou. Pokud je potřeba odnést si práci domů, je právě tato doba vhodná jak k pracovním činnostem, tak k posezení s přáteli. Sově právě začíná nejoblíbenější část dne, ve které se cítí stejně jako ryba ve vodě.

Dobrou noc

Skřivani vydrží bdělí maximálně do 22 hodin. Pokud potřebují nebo chtějí vydržet déle, snáší to jejich biorytmus velice špatně. Sově naopak nedělá problém usínat až s úderem půlnoci. Snaží-li se sova ulehnout dřív, s největší pravděpodobností se jí stejně nepodaří usnout.

Základní rozdělení, které opravdu funguje. Bohužel, jen málo z nás má tolik štěstí, aby si mohlo svůj pracovní den zařídit právě podle svých vnitřně nastavených hodin. Nezbývá nám tedy nic jiného, než aby se skřivani přizpůsobili sovám a zase naopak. Jedno je však jisté, prohozený biorytmus nevyhovuje ani jednomu a dříve či později se na zdraví jednotlivců negativně projeví.

 

Přidejte komentář