Správné opalování


S prvními příjemnými paprsky jarního sluníčka začínáme snít o létě a pokožce zbarvené do nádherného bronzu. Aby jste si místo krásné kůže nepřipadala jak červený rak, přečtěte si následující řádky, jistě Vám přijdou vhod.

Řekni mi jakou máš kůži a já ti řeknu jak se opálíš!

Přesně tak. Ne každá kůže se dokáže opálit do bronzu jižanských krásek a ne každá kůže snese mnohahodinové opalování. Kůži každého z nás se dá zařadit do jedné ze čtyř základních skupin.

Extra citlivá kůže vždy při kontaktu se sluníčkem zrudne a je téměř nemožné se opálit. S dobou slunění je to u této kůže těžké, déle jak 5 minut slunečního záření nevydrží.
Citlivou kůží je to obdobné. Hnědne velice málo a sluníčko ji přináší spíše rudé zabarvení. Citlivá kůže snese pět až deset minut slunění. Více rozhodně ne.
Normálním typem kůže je to už veselejší. Sice občas zrudne, ale do rána zhnědne. Slunit se s ní můžete až půl hodiny bez strachu, že budete vypadat jak červené rajče.
Největší „letní výhrou“ je pokožka Odolná, ta nezrudne téměř nikdy a zabarvit se do bronzu je pro ni téměř samozřejmostí. Ležet na sluníčku bez obav můžete až 45 minut.

Příprava před létem.

Na slunění se můžete připravit už teď. Pokud plánujete bronzovou kůži, zkuste již teď začít užívat beta karoten a další karotenoidy. Nechcete-li polykat prášky, zkuste více chroupat mrkev, která je na beta karoten bohatá.
Rozhodně nezapomeňte na nákup krémů na opalování. Podle typu Vaší kůže, si zvolte faktor ochrany. Faktory se v dnešní době pohybují od pěti až po stovku. Vždy si nezapomeňte pozorně přečíst etiketu na Vašem vybraném krému. Ta Vás navede, jaký faktor je vhodný právě pro Vás.
Vaši pokožku jistě potěší i péče po opalování. Bohatý sortiment výrobků nabízí krémy, chladivé gely…a mnoho dalších „balzámů“, které pomůžou kůži udržet si vláčnost, jemnost a dlouhotrvající opálení.

Když sluníčko ublíží…

Horké počasí s pařícím sluníčkem však může i ublížit. Nejčastějšími „strašáky“ je úpal a úžeh. Dvě velice podobná a často zaměňovaná slova.
Úpal: Teploty za hranicí tropické třicítky, špatný pitný režim..to vše má za následek přehřívání organismu, které se projevuje bolestí hlavy, zvracením, suchou kůží a teplotou. S úpalem si není radno zahrávat. Dostatečně pijte, odpočívejte. Pokud Vás úpal do dvou dnů neopustí, raději vyhledejte lékařskou pomoc.

Úžeh: Nebo-li přehřátí mozku. Přijít k němu můžete při dlouho trvajícím pobytu na přímém slunci bez pokrývky hlavy. Bolest hlavy a teplota je zaručeným příznakem. Po další dny se slunci vyhýbejte, hodně odpočívejte, tělo pomalu ochlazujte koupáním nebo sprchováním vlažnou ( ne ledovou!!) vodou. Dodejte svému tělu dostatek tekutin.

Děti? Kapitola sama pro sebe!

Pokud se chcete opalovat i se svými ratolestmi, rovnou to vzdejte. Pro děti (hlavně ty nejmenší) je sluníčko nepřítel. Nedokáží se s jeho silným zářením vyrovnat. Na sluníčko by jste je neměli pouštět mezi 11 a 15 hodinou, kdy je záření nejsilnější. Vždy by jste je měli natřít (minimálně půl hodiny před kontaktem se sluníčkem) opalovacím krémem s vysokým faktorem, lehké bavlněné tričko by mělo být samozřejmostí, stejně tak jako pokrývka hlavy.

Štítky: ,

Přidejte komentář