Stop podzimní depresi


Teploty venku klesly na magickou hranici nuly (bohužel někde i pod), hřejivým slunečním paprskům můžeme taky zamávat šátečkem na rozloučenou. Co z toho plyne? Budeme potkávat spoustu zamračených obličejů pospíchajících v sychravém počasí do tepla domova, za přepážkami úřadů na nás čeká jen málo kdy usměvavý pracovník, lidé kolem nás se uzavřou do nepropustné ulity ověnčené chmury a špatnou náladou. Nebuďte jak drtivá většina z nich a vytvořte si kolem sebe auru z pozitivní nálady a smíchu.

Deprese = nemoc

Ano, deprese je nemoc. Je to dlouho trvající stav naší psychiky (chcete-li duše), která vyžaduje pomoc odborníka, psychologa. Podzimní deprese nemoc není, to by byl nemocný celý národ a muselo by se proti podzimní depresi očkovat celoplošně. Podzimní deprese je i tak často používaný pojem pro rapidní změnu nálady způsobenou melancholickým počasím.

Důvod?

Rapidní změna nálady spojená s podzimem má své odůvodnění. Přirozeného světla je daleko méně, do toho pokles teploty, věčně zamračené oblohy s téměř každodenním mrholením. Brrr. Když si to takhle uvědomíte, je jasné, proč je podzim tak deprimující. Oproti létu rozhodně. A to je také jeden z důležitých faktorů. V létě jsme pořád zaměstnáni, jsme venku, mezi lidmi, spousta zážitků a vlastní problémy i když nás užírají, jsme schopni díky zážitkům a zaměstnáním mysli lépe „strávit“. Na podzim však vylezou a my je rozebíráme z prava do leva a z leva do prava. Dumáme, přemíláme, rozebíráme. Zkrátka to víc „pitváme“ a špatné klima k tomu a my hned všechno vidíme ještě černější než je.

Vzhůru do boje

Přechodné období mezi létem a létem (jaro jsem už nějaký rok nezaznamenala) je náročné, ale přežít se dá. A aby nebylo postižené podzimními chmurami, vyrazte s mečem v ruce do boje. A aby jste si výsledek posychrovaly, zkuste naši zaručenou obranu!

Lehká a zdravá strava je samozřejmostí. Na podzim je sice dostupnost českého ovoce a zeleniny mizivá, ale to neznamená, že ji ze svého jídelníčku vypustíme. Naopak, těžká jídla jen zatěžují náš žaludek a my jsme nafouklé, protivné, rozválené. Lehká, zdravá strava nám pomůže ke stejně se vznášející mysli. Takže jíst zdravě je rada první.

Žádné chmurné myšlenky, pryč s nimi. Vyřaďte ze svého programu nic nedělání. Nemůžete si jít kvůli špatnému počasí zaběhat? Nevadí, v posilovně je taky fajn. Že jste úplně zmáčená z vydatného deště? Super, ještě jste ani nerozbalila ten nový jasmínový čaj. Tohle je totiž perfektní chvíle ho ochutnat. Chápete? Všechno má svůj rub i líc. Vidět věci černě umí každý, ale najít na každé věci něco pozitivního umí jen málokdo. Snažte se. Podzim bude hned růžovější.

Nevíte co najednou s prázdnými dny, kdy míříte z práce rovnou domů? Zkuste se alespoň obden domluvit s kamarádkou a skočit si na odpolední kávičku či dvojku vína. Nebo se přihlaste do jazykového kurzu, na různé rukodělné koníčky, začněte chodit na zumbu. Dělejte cokoliv, co vás baví. Hlavně buďte mezi lidmi a neizolujte se do pomyslné šnečí ulity.

Barvy jsou všemocné. Podzimní šeď na nás působí depresivně, zapůsobte na své okolí naopak pozitivně. Čím? No přeci barevným oblečením. Nemusíte se rovnou obléknout za kašpárka, ale alespoň malý barevný kousek v té přemíře tmavé je po-zi-ti-vní!

Zakažte si všechno, co ve vás vzbuzuje melancholickou náladu. Trápí vás přemíra povinností, no tak nesmutněte a začněte je hezky jednu podruhé vyřizovat. Stejně tomu neuniknete a takhle se tím budete akorát zbytečně trápit. Zakažte si poslech pomalé, depresivní hudby. Šup tam s tanečním a veselým disko.

I v čase podzimním je důležité odpočívat. Nejlepší by bylo vzít si dovolenou a vyjet (tedy spíš vyletět si) za sluníčkem. Ale bohužel, jen málo kdo má takové štěstí. Tak si alespoň udělejte prodloužený víkend s wellness programem. Zasloužíte si ho!!

Štítky: , , ,

Přidejte komentář