Stromy a energie v nich ukrytá


koupene-podzim

Každé roční období má co do sebe. Jaro je však symbolem zrození, rozpuku a nových začátků. Tělo vyčerpané po zimním období dostává „nový impuls“ do života. Kde jinde byste měli načerpat více energie, než v ozdravné procházce přírodou. Na cestě potkáte hned několik přírodních „dobíječů“ energie.

Ticho léčí a to nejen v nemocnici. Klid a vůně lesa na nás mají blahodárný účinek, nejen po psychické, ale také po fyzické stránce. Mysl se zklidní, škaredé myšlenky odplouvají na vlně klidu a pohody. Zkrátka za sebou necháváme ruch a hektický shon běžných dní. Na toto reaguje i velice pozitivně naše fyzická stránka. Najednou máte pocit, že byste mohli „skály lámat“ a proč také ne? Síla lesa není nic magického nebo dokonce nadpřirozeného. Jsme součástí přírody a vzít si z ní to nejlepší není přeci na škodu.

Není strom jako strom

A každý na nás působí naprosto jiným způsobem.

Jedle je nejen klasickým vánočním stromečkem, ale také hlavním zástupcem lesních porostů. V lesní „mluvě“ je jedle popisována jako královna lesních porostů, která je hrdá, majestátná a trpělivá. Pod jedlí udělá malý piknik či rozjímání dobře takovým lidem, kteří v běžném životě jen někam spěchají, a stres je pro ně věrný kamarád. Pobyt v blízkosti jedle dodává dávku vnitřního klidu a posbírá ztracenou vitalitu.

Abyste umocnili její účinky, můžete si domů pořídit vonnou silici, která se vyrábí z mladých výhonků jehličí. Aromaterapie s vůní jedle pomůže nejen proti nahromaděnému stresu, ale uvolní i dýchací potíže. Pár kapek vonného oleje si můžete kápnout i do večerní lázně. S vůní lesa usnete a ráno se probudíte s jeho silou.

Dalším jehličnanem, kterého na své procházce přírodou dozajista potkáte je borovice. Roztřepená kráska, která omamně voní. Procházka v borovém lese se doporučuje tehdy, jste-li opravdu „vytočení“. Borovice má prý sílu zklidnit mysl a vrátit ji zpátky ztracenou rovnováhu.

Pokud si pořídíte vonný olej s vůní borovice, nakapejte si ho do aromalampy tehdy, cítíte-li přicházející virózu či nachlazení. Krásně uvolní i zahleněný nos, pokud si pár kapek natřete na zápěstí a budete během dne „čichat“.

Projdete-li jehličnatým lesem, vstoupíte do lesa smíšeného (který je v našich krajinách nejrozšířenější). Hlavním zástupcem smíšeného lesa je dub. Silný strom, který neskolí jen tak nějaký větříček. Nejen proto nám dává přítomnost v blízkosti tohoto stromu pocit odvahy a odhodlání.

Dubová kůra se používá v přírodním léčitelství již spoustu let. Dubová kůra totiž obsahuje spoustu tříslovin, které stahují cévy. Díky tomu je skvělým přírodním přípravkem proti krvácení. Odvar z dubové kůry působí antisepticky na ústní dutinu a pomáhá tím chránit dásně proti krvácení. Kloktání odvaru pomáhá v boji s naběhlými mandlemi a lehkými záněty krku.

Na kraji lesa, kde louka přechází nenápadně v les je hlavní zástupkyní porostů bříza. Pro někoho plevelný strom, pro jiné strom s jemnou krásou „vlasaté“ rozevláté koruny. Přítomnost v blízkosti břízy je skvělým lékem na dobrou náladu. Bříza funguje jako přírodní „energy shock“. Zkuste břízu na chvíli obejmout, zklidnit mysl a jenom vnímat její krásu.

Z mladých listů břízy se vytváří odvar, který je považován za elixír mládí a krásy. No opravdu. Odvar z břízy působí na pleť regenerativně. Pravidelným potíráním pleti odvarem z břízy docílíte vyhlazení vrásek. Použijete-li odvar na oplach vlasů, budete je mít hustější a viditelně silnější. Připravíte-li si z mladých lístků čaj, pomůžou vám v boji se zánětem močového měchýře.

Z každého stromu si můžete vzít to nejlepší. Hurá do lesa na „ozdravnou“ procházku.

Přidejte komentář