- Zinnia - http://zinnia.cz -

Syndrom vyhoření: Jak proti němu bojovat?

Znáte ten pocit, když přijdete do nové práce a všechno je nové a tolik zajímavé? Noví lidé, nové úkoly, nové zážitky…Ale pak jednoho dne vstanete a najednou nemáte vůbec žádnou energii. Práce vás nebaví, všechno se jen opakuje a tento stav nebere konce. Syndrom vyhoření je častý problém, který může potkat kohokoliv. Co to vlastně přesně je a jak proti vyhoření bojovat?

Vyhoření je úzce spojeno se stresem

Syndrom vyhoření [1] je definován z různých hledisek. Často je ale spojován se ztrátou nadšení, zájmu o práci a celkovým vyčerpáním, tedy hlavně tím psychickým. Vyhoření je rovněž spojováno se stresem a jde s ním ruku v ruce. Dá se říci, že dlouhodobý pracovní stres [2] může k vyhoření vést. Emoční, mentální i fyzické vyčerpání se projeví v pracovních výkonech a svou práci začnete doslova nenávidět. Jak proti tomu bojovat?

Zkuste být pravidelně offline

Není to jednoduché se oprostit od toho, abyste kontrolovali schránku na emaily, zprávy, sociální sítě a podobně, ale určitě byste to měli zkusit. Jednoduše si dopřejte právo být offline. Vaše práce ani sociální život kvůli tomu nezkolabují, ale vám i vašim myšlenkám to výrazně pomůže. Nechte třeba někdy mobil doma a jděte se projít. Nic vám neuteče.

Dopřejte si relax

Nešvarem dnešního světa je, že dost často nemáme čas na odpočinek. Nebo si jej alespoň odmítáme najít a máme dojem, že to není možné. Ale je. Pokud máte pocit, že se neustále jen za něčím honíte celé dny, zpomalte. Pokud se vám například nechce na pravidelný trénink v posilovně a raději byste se prospali, udělejte to! Jednou za čas to rozhodně neuškodí. I kdybyste si měli denně vyhradit alespoň 5 minut, kdy nebudete myslet na práci a povinnosti, určitě to bude cesta správným směrem.

Na dovolenou máte právo, neodkládejte ji

Jak už bylo řečeno, spouštěč syndromu vyhoření [3] je hlavně stres. A ten je proto třeba odbourat jako první. I když se pokusíte trochu ubrat v každodenním pracovním shonu, vaše tělo potřebuje více odpočinku. Nepodléhejte nátlaku zaměstnavatele nebo tomu, že prostě musíte práci udělat, jinak se vše zhroutí. Dopřejte si klidnou dovolenou a užijte si ji s vědomím, že si ji opravdu zasloužíte a máte na ni právo.