Ústní problémy aneb jak na afty a spol.


Používáme ji denně, vyjadřujeme s ní smích i smutek. Ano, pusa či ústa. Můžeme se díky ní najíst, napít, zasmát, laskavě políbit i hřmotně zakřičet. Aby byla krásná a smyslná, musíme se o ni umět správně postarat.

Rty – objekt vášně

Asi neznám ženu, která by byla se svými rty spokojená na sto procent. Rychlým a hlavně bezbolestným pomocníkem je správně zvolená rtěnka či lesk na rty. Chcete-li zajít ještě dál, lze si v kosmetickém salonu dopřát tetováž v rámci provedení permanentního make-upu. Chcete-li dopřát svým rtům větší objem, lze do nich píchnout injekci kolagenu. Plný tvar vydrží rtům zhruba jeden rok. Pak je potřeba zákrok zopakovat. Pokud trpíte nevyváženými proporcemi mezi horním a dolním rtem, navštivte estetického chirurga. Dnešní možnosti medicíny neznají téměř žádnou hranici.

Rty – místo pro infekci

Opravdu nepříjemně dokáže potrápit opar. Opar je projevem infekce, kterou v sobě nosíme již od útlého dětství. Spouštěčem oparu je většinou stres, oslabený imunitní systém, leknutí a u žen může předvídat i blížící se menstruaci. Tudíž je to problém opravdu pekelný. Opar se objevuje v tu nejnevhodnější chvíli. Předzvěst blížícího se oparu asi nemusím popisovat. Pocit napětí, svědění a pálení zná každý, kdo na opary trpí. Velikost oparu může dosáhnout až 3 centimetrů. Po čtyřech dnech opar zaschne a vytvoří na povrchu žlutavý stroupek, který často krvácí. Opar úplně zmizí do 10 dnů. Dnes v lékárně dostanete spoustu přípravků, kterými lze opar vyléčit. Asi jen naiva podlehne reklamě, kdy si večer nalepí náplast a ráno má po oparu. Ano, náplast pomáhá, ale dlouhodoběji. Při prvních příznacích je dobré postižené místo ledovat kostkou ledu. Rozhodně vám opar zhorší vysušování zubní pastou…Osvědčená rada, která opar spíše rozšíří, než zastaví.

Stejně záludnou infekcí, která sice není vidět, ale dokáže potrápit stejně tak je aft. Afty jsou bolestivé vřídky na sliznici ústní dutiny či na vnitřní straně rtu. Předcházet jim může ústní poranění, infekce či nedostatek vitamínů. U malých dětí může zánět ústní dutiny doprovázet i zvýšená teplota spojená s nechutenstvím. Afty jsou opravdu bolestivé a bohužel se i rády vracejí. Jako první pomoc při jejich výskytu zkuste vypláchnout ústa šalvějovým roztokem, který ústa desinfikuje. Velice účinný je i borůvkový kompot.

Důležité je si pamatovat. Pokud se k vám opary a afty často a rády vracejí, může to být vedlejší příznak závažnějšího onemocnění. Rozhodně by tedy bylo na místě vyhledat lékaře a nechat se důkladně vyšetřit.

Samozřejmě ústa a jejich okolí trápí i velice známé akné. Byla by chyba domnívat se, že problémy s ním mají pouze dospívající. Příčinou pupínků je nejčastěji hormonální změna. Tu nejvíce cítíme my ženy a to samozřejmě před a při menstruaci. Pupínky s bílou hlavičkou rozhodně nemačkejte, mohly by se zanítit a místo malého pupínku by vám nad rty „trčela“ ošklivá hnisavá bambule. Raději si kupte přípravek s Tree Tea. Místo krásně vydesinfikuje a napomůže hojení. Ženy mohou k zakrytí využít novinek moderní kosmetiky a použít speciální make-up, který akné sice nevyléčí, ale ukryje před zraky okolí. Jako prevenci akné mohou ženy využít i antikoncepční pilulky, které stabilizují hodnoty hormonů.

Mezi oblíbené rady patří nejíst čokoládu, pálivá a kořeněná jídla. Toto tvrzení je opravdový blud. Vyvážená strava by měla být samozřejmostí, ale tabulka čokolády vám „beďar“ rozhodně nevyvolá.

Když už se akné objeví, zhoršit si ho můžete použitím nesprávné kosmetiky či vysoušením alkoholem. Tímto způsobem by vám také mohly zůstat nepěkné jizvičky, s kterými by si poradilo už jedině leaserové ošetření.

Přidejte komentář