Vzhůru do lázní


Koupeno - masážeVyslovte slovo lázně a zavřete oči. Co se vám vybaví? Kolonáda obehnaná spoustou vzrostlých stromů, upravený park, pomalá chůze, léčebné prameny, klid… a takto by se dalo asi pokračovat hodně dlouho. Tak a teď přestaňte snít a pojďte se podívat jak se do lázní dostat a které si vybrat.

Lázně jsou…
Lázně jsou můstkem, mezi přírodní léčbou a lékařskou vědou. Tak by se daly lázně asi nejlépe vysvětlit. Péče v lázních výrazně pomáhá zlepšit zdravotní stav po operaci, úrazu, opakovaných zánětech průdušek, gynekologických problémech atd. Ale jsou i skvělým pomocníkem při odbourání stresu, posílení imunity či tolik důležité regeneraci organismu.

Lázně na pojišťovnu?

Ano, i to v dnešní době ještě jde. Říká se tomu komplexní lázeňská péče. Takový lázeňský pobyt je komplexně hrazen (ubytování, strava, procedury) ze zdravotního pojištění. Lázně předepisuje lékař a schvaluje je revizní lékař pojišťovny. Často slouží jako doplněk léčby, hlavně po těžkých úrazech či vážných onemocnění. Na takovýto pobyt se vystavuje neschopenka, jste tedy omluveni v zaměstnání a je vám i vyplácena náhrada mzdy za nemoc. Další možností je příspěvková lázeňská péče. Tato péče je ze zdravotního pojištění hrazena jen z části. Pojišťovna hradí pouze vyšetření a léčbu, vy si hradíte ubytování a stravu. Na tuto formu lázeňské léčby se vám nevztahuje možnost vzít si neschopenku. Tady musíte u svého zaměstnavatele čerpat buď dovolenou, nebo neplacené volno. Poslední varianta musí být asi každému jasná, je dostupná pro každého, kdo si ji zaplatí celou kompletně sám.
Na to jestli máte či nemáte nárok na komplexní či příspěvkové lázně doporučuji prostudovat vyhlášku ministerstva zdravotnictví, konzultovat vše s lékařem a dojít se informovat na vaši zdravotní pojišťovnu. Každopádně to není jednoduchý proces a vy se musíte při vyběhávání obrnit trpělivostí, pozitivní výsledek však za to stojí.

Nejsou lázně jako lázně

V naší malé zemičce najdete téměř tři desítky lázeňských zařízení. Každé je svým způsobem jedinečné a zaměřené na jinou léčbu. Vybrat si můžete například:

Karlovy Vary

Karlovy Vary jsou asi nejznámějšími lázněmi u nás. Nejen, že si tam pochutnáte na skvělých sušenkách, ale jejich známé minerální prameny, které mají téměř univerzální využití, pomůžou v léčbě pacientům s velkým počtem nemocí.
Františkovy lázně
Neméně známé lázně, kde používají k přírodní léčbě kromě pramenů i plyny a slatinu. Jezdí sem pacienti s téměř všemi nemocemi. Velice účinné jsou především v gynekologické oblasti. Díky svému programu jsou velice oceňované při léčbě neplodnosti.

Poděbrady

Poděbradka nejen chutná, ale také léčí. Léčivým pramenem disponují lázně Poděbrady, které pomáhají vyléčit a zmírnit onemocnění oběhového systému, látkové výměny či pohybového aparátu.

Jáchymov

Unikátní třešničku na dortu tvoří v naší malé zemičce lázně Jáchymov, které patří k naprostému světovému unikátu. Tady pomáhá léčit radiace. A to sice díky radonové vodě. Její účinky jsou blahodárné a úspěšnost léčby je opravdu vysoká a dlouhodobá.

Jeseník

Lázně Jeseník pomáhají léčit svým příznivým klimatem. Vhodné jsou především pro pacienty s chronickými dýchacími potížemi.

Pro vytížené

Samozřejmě, nechat se hýčkat tři až čtyři týdny (doporučená doba lázeňského pobytu) je velice lákavá představa. Pro nás zaměstnané však téměř nereálná představa. Za jedno může být překážka na straně času nebo financí. Pro takovýto případ nabízí téměř všechny lázně kratší pobyty, které pomůžou zregenerovat tělo. Jistou alternativou jsou i wellness relaxační víkendy, které lázně řadí do svého programu.

Přidejte komentář