- Zinnia - http://zinnia.cz -

Zlozvyk jménem cigareta

Patří k trendům dnešní doby, moderní je kouřit i když všude slyšíme opak. Vejdeme do restaurace a na čichové buňky se valí nepříjemný zápach, kolega v práci si dává každou hodinu „rauch pauzu“ (samozřejmě placenou) a ke kávě většina populace cigaretkou nepohrdne, protože se po ní netloustne jako po dortu. Zlozvyk, přežitek, uklidnění, droga? To vše se skrývá za slovem cigareta.

Škodí a jak!

Na krabičkách všech cigaret najdeme tři údaje těch nejškodlivějších látek nikotinu, dehtu a oxidu uhelnatého. Nejsou to všechny škodlivé látky, ale tyhle jsou nejskloňovanější ve všech pádech. Každá značka má rozlišné údaje. Od škodlivých látek vás ani vaše zdraví však neochrání ani cigarety lehké, ultra lehké nebo slim.
NIKOTIN – je obsažen v tabáku a patří mezi hodně návykové látky.
OXID UHELNATÝ – stejně tak jako výfukové plyny aut, obsahuje i cigaretový kouř oxid uhelnatý. Jeho vdechování kuřákovy stěžuje přenos kyslíku do krve.
DEHET – je tím nejškodlivějším z tabákového kouře. Při jeho vdechování „ucpává“ plíce a značně je tím poškozuje!

Nemalá zdravotní rizika

Kuřák by se měl nejvíce obávat rakoviny plic. Dehet, který plíce víc a víc ucpává je dříve nebo později ucpe do takové míry, že jim znemožní jejich funkci. Stejně tak, jak jsou ucpané plíce, mohou být ucpány i cévy. Kuřákům hrozí ve zvýšené míře mozkové příhody a srdeční infarkty. Kouření má vliv i na plodnost. Muži kuřáci mají méně spermií, které se hůře pohybují a ženy kuřačky mají „narušená“ vajíčka a nepravidelnou ovulaci. Neblahé následky má kouření matky na ještě nenarozené dítě. Takové děti se často rodí předčasně, s nedovyvinutými plícemi nebo abstinenčními příznaky po nikotinu. Takovým dětem se již v porodnici lepí nikotinové náplasti.

Ošklivější kuřačky!

Není to jen nějaká fráze, podle výzkumů jsou opravdu ženy kuřačky ošklivější než ty, co nekouří. Každá vykouřená cigareta poškozuje tepénky kůže, které udržují pleť hydratovanou a pružnou. Za následek má kouření povadlou, našedlou pleť, která má větší sklon k hlubokým a četným vráskám. Kvalitní krémy mohou pleti pomoci, ale ne tak, jako když nebudete kouřit.

Pasivní kouření

Stejně tak jako škodí kuřákovi cigareta, škodí i vašemu okolí. Dlouhodobě vdechovaný cigaretový kouř ubližuje nekuřákovi stejně tak jako kuřákovi. Proto když už si chcete ničit vlastní zdraví, kuřte dál od lidí nebo jen se „stejně postiženými“. Nejhorší je, když rodiče kouří svým dětem doma. Dítě má právo na ČISTÝ VZDUCH. Kouření cigaret v blízkosti dětí je i jedním z faktorů náhlého úmrtí kojence.

Jak přestat?

Silný kuřák se jistě snažil nejednou přestat. Tak a dneska večer típnu poslední cigaretu! Nepovedlo se? To přeci nevadí, skončím až na Nový rok! Pamatujte si, přestat kouřit musíte chtít hlavně vy sami. Děláte to pro sebe, pro své zdraví. Pokud si nevíte rady, jak přestat, vyhledejte pomoc. Ve všech nemocnicích fungují poradci, kteří vám rádi pomohou. Myslíte-li si, že to zvládnete sami. S chutí do toho. Nemůžete pro sebe udělat nic lepšího, než už si nezapálit. Jako při nedostatku každé drogy, kterou cigareta bezesporu je, vás čekají větší či menší abstinenční příznaky. Vaše tělo bude volat po nové a nové dávce nikotinu. Nepodaří-li se vám to zvládnout pevnou vůlí, navštivte lékárnu, kde si můžete koupit žvýkačky nebo náplasti s obsahem čistého nikotinu, který není škodlivý a pomůže vašemu tělu překonat „absťák“.

Pamatujte: Lepší vůbec nezačínat. I když přestanete kouřit ze dne na den, vašemu tělu bude trvat i pár let, než se všech škodlivých látek zbaví, pokud tedy není pozdě!