5 věcí, které nesmí chybět v žádné sauně


Zařizujete si novou saunu? Přemýšlíte o tom, jak si horké chvilky ještě více zpříjemnit? Máme pro vás 5 tipů na to, co by nemělo chybět v žádné finské sauně. Hýčkejte své tělo při každém saunování – odvděčí se vám odolnějším imunitním systémem a dokáže pak lépe bojovat s viry, bakteriemi, rýmou i nachlazením.

Tip 1: Saunové kameny

Finská sauna je charakteristická vysokými teplotami atakujícími až 100 °C a suchým vzduchem. V takovém prostředí se však mnoha lidem špatně dýchá. Řešení je překvapivě snadné – saunové kameny a voda.

Ohromnou výhodou saunových kamenů je, že dokáží akumulovat teplo a postupně je vydávají zpět. A jakmile jsou dokonale rozehřáté, dají se polévat vodou. Ta se v mžiku vypaří, vzniklá pára v sauně příjemně zvlhčuje vzduch a dýchání je pak mnohem přirozenější.

Tip 2: Vonné esence

Zavřete oči a zkuste si představit, že vás obklopuje příjemné teplo a do nosu proniká omamná vůně horské borovice nebo kořeněné máty. Nemusíte být kouzelník – stačí nakapat pár kapek vonné esence do vody, kterou poléváte kameny v sauně a můžete si dosyta užívat účinků aromaterapie.

Vonné esence do sauny se dodávají v různých objemech balení od 100 ml až po 10 litrů, které jsou určeny spíše pro veřejné provozy. Vybírat můžete z nepřeberného množství vůní, velmi oblíbené jsou i sety saunových esencí, kde jich najdete několik a dají se zajímavě kombinovat.

Tip 3: Saunové metličky

Tradiční finský způsob jak rozproudit krev v těle. Aneb bez finské sauny není zdraví a bez saunové metličky není sauna. Vždy dejte přednost přírodním a nejlépe březovým metličkám – listy stačí namočit do vody a lehce se s nimi při saunování dotýkat těla.

Silice z větviček pronikají do pokožky a do vzduchu. Zlepšují kondici kůže a vlasů, pozitivně působí i na dýchací cesty. Říká se, že účinky břízy pomáhají při revmatismu, onemocnění ledvin nebo při zánětech a otocích.

Tip 4: Saunové hodiny

Mít přehled o čase je nesmírně důležité a v sauně obzvláště. Do sauny si však nemůžete vzít třeba náramkové hodinky – rozpálený kov by vás za pár minut šeredně popálil, nemluvě o tom, co by se za pár minut stalo s baterií.

Proto se v sauně používají speciální saunové hodiny, které fungují tak, jako v dávné minulosti: přesýpá se v nich písek. Nemusí se natahovat, stačí je při vstupu do sauny otočit a podle množství písku si pak spolehlivě pohlídáte dobu saunování.

Tip 5: Saunová kosmetika

Díky teplu má v sauně vaše pokožka rozšířené póry a je tak připravena perfektně absorbovat různé vyživující přípravky. A bylo by škoda, toho nevyužít.

Saunová kosmetika je proto stále oblíbenější – nejen u žen, ale i u mužů. Vybírat můžete z různých aromatických peelingů (například medový nebo levandulový) či dát přednost přírodní peelingové soli.

Stále oblíbenější jsou i saunové dárkové sety, které udělají radost každému majiteli sauny.

Další produkty pro sauny můžete vybírat na e-shopu prowellness.cz.

Přidejte komentář