Jediný správný vzor pro výchovu dětí: Rodiče


Family Enjoying A BarbequeVýchova dětí je kapitolou samou pro sebe. Samozřejmě, ve výchově hraje velkou část genetika, kterou jsme my a naši předci do dětí vložili. Kromě této genetické výbavy působí na dítě okolí a prostředí, ve kterém žije. Jeho pozdější život však nejvíce ovlivňujeme my, rodiče. Díky nám si utváří pohled na život a sociální návyky.

 

Láska vítězí

Díky rodičům, muži a ženě, se dítě učí vztahu a lásce. Nikdy už nedostane lepší vzor partnerského soužití, jako vidí doma. Chyby, ale i úspěchy našich vztahů si dítě ponese po celý život. Snažte se mu proto ukázat, že láska a vzájemná úcta jsou u vás doma na prvním místě.

 

Konflikty jsou všude

A ani domácímu prostředí se nevyhýbají. Chybovat je lidské a střet různých osobností a rozdílných názorů je běžnou součástí života. Záleží jen na vás, jak svému potomkovi ukážete zvládnutí různých konfliktů. Patříte-li k výbušné povaze, které stačí jen kapka k tomu, aby se vytočila do vysokých otáček, nemůžete se divit, že takto řeší problémy i vaše ratolest. Snažte se konflikty řešit v klidu a s rozmyslem, tím jediným navedete dítě na správnou cestu.

 

Správné stravování

Ráno nesnídáte, k obědu chleba s něčím a k večeři si něco „ulovíte“ v lednici? To vše proléváte sladkými limonádami. Jak pak chcete dokázat dítěti, důležitost snídaní, nezbytnost svačiny, teplého oběda a lehké večeře? Nesprávné stravovací návyky s nesprávným pitným režimem vedou k nesoustředěnosti a k problémům s obezitou. Vy chcete, aby vaše ratolest takto žila?

 

Aktivní odpočinek

Nesportujete, nemáte žádný koníček. Zato zapnout si hned po příchodu z práce počítač a večer televizi je pro vás vrcholem odpočinku. Myslíte si, že je toto správný vzor pro výchovu? Pak se nemáme divit, že dnešní děti od počítače nezvednou zadek a venku s míčem vidíme běhat dětí jen poskromnu. Neříkám, že máte úplně „překopat“ svoje životní návyky. Ukažte však dítěti vhodnější formu trávení volného času. Zvolit můžete např. zájmové kroužky. Od věci není ani plánování, alespoň občasné, rodinných výletů za poznáním či dobrodružstvím.

 

Perfektní domácnost

Domov jako klícka je snem každé rodiny. Hlavně rodinám, kde jsou děti malé, je vize uklizené domácnosti téměř nesplnitelným snem. Ale přesto….základní návyky, rozdělení domácích prací od nejútlejšího věku. To vše jsou správné kroky, jak ukážete svému potomkovy taje správného fungování domácnosti.

 

Přirozená sexualita

Před dítětem si nehrajte na puritány. Nahota je přirozená a vy nemusíte vždy na sebe strhávat ručník pokaždé, když vám dítko vstoupí do koupelny. Rovněž je vhodné s dítětem na toto téma komunikovat a nestydět se mu odpovědět (samozřejmě přiměřeně k jeho věku) na jeho zvídavé otázky.

 

Model dítě – rodič

To, jak se chováte k dítěti, velice ovlivňuje jeho osobnost. Jen na vás záleží, jestli bude dítě v dospělosti zdravě sebevědomé, bojácné, rozmazlené a zvyklé všechno dostat, uzavřené nebo naopak extrovertní. Dítě je pro vás partner, sice ne rovnocenný, ale pořád partner. Proto se k němu tak chovejte, neponižujte ho, neobviňujte ani zbytečně nerozmazlujte. Jen tak z něj vychováte zdravě sebevědomého člověka, který umí vést i se podřídit.

 

Finanční zodpovědnost

Často diskutované téma, které se má stát i součástí vyučovacích osnov. Jak správně nakládat s financemi není leckdy díky složité době snadné ani pro dospělého člověka. Zvládnete-li tento úkol však dobře, má vaše dítko toho nejlepšího učitele na světě. Rodiče totiž finanční gramotnost dětí ovlivňují nejvíce a svým způsobem po celý jeho život.

Přidejte komentář