- Zinnia - https://zinnia.cz -

Kolika u miminek

Maminka s miminkem

Maminka s miminkem

Radostný čas sladkých devíti měsíců utekl jako voda. Ležíte v porodnici a rozplýváte se nad tím největším zázrakem světa. Nad jen a jen VAŠÍM miminkem. Hlavou se vám honí růžové sny o spokojených následujících dnech, týdnech, měsících…ale ouha, miminko pláče a pláče. Pak Vás, s největší pravděpodobností, navštívila tříměsíční kolika, bolení bříška nebo-li prdíky.

Základem všeho je si uvědomit, že to rozhodně není vaše chyba! Můžete se snažit sebevíc. Bolením bříška, ať už v mírné nebo horší variantě, trpí téměř každé miminko.

Koliku způsobuje vzduch, který miminko spolyká během kojení. Ten se pak v bříšku hromadí, nemůže ven a vašemu zlatíčku způsobuje bolesti, které vyvolávají srdce drásající pláč. Vzduch v bříšku však může mít za následek právě i dlouhotrvající pláč, při němž se taktéž do bříška dostává vzduch. Je to začarovaný kruh.

Na tříměsíční koliku neexistuje jeden univerzální lék. Musíte zkoušet, zkoušet a zase zkoušet. Pro snadnější orientaci jsme pro Vás připravili přehled tipů, které za vyzkoušení rozhodně stojí.

Top Dětské zboží [1]

ŘÍHNUTÍ – po každém krmení, ať už z prsu nebo z lahvičky, nechte miminko ve svislé poloze a jemně ho plácejte po zádíčkách.

TEPLO – na bříško přikládejte jemně nahřátou, pozor ne horkou, plenu. Místo pleny můžete vyzkoušet i polštářek plněný peckami třešní.

MASÁŽ – zkuste miminku jemně, po směru hodinových ručiček, masírovat bříško. K masáži můžete použít buď obyčejný olejíček, nebo mentolovou mastičku. Tu koupíte v lékárně.

LETADLO – miminku můžete ulevit i nošením tzv. ¨na letadlo¨. Položte si miminko bříškem na předloktí, aby mělo hlavičku položenou ve vaši loketní jamce. Druhou rukou můžete hladit zádíčka.

MÍČ – miminko je z bříška zvyklé na pravidelné „hopsání“. Zkuste se s ním posadit na gymnastický balón a skákat. Žádná divočina, jen tak zlehka, rytmicky.

NAHÁČEK – zbavte miminko plenky a zkuste mu zacvičit s nožičkami. Hezky k tělíčku, od tělíčka…

ČAJÍČKY – pokud kojíte, dopřejte si čaj pro kojící. Z velké části obsahuje fenykl, který doporučovaly už naše babičky. Nekojíte-li, fenyklový čajík můžou miminka od jednoho týdne.

REKTÁLNÍ TRUBIČKA – trubičku různých velikostí koupíte v lékárně. Lékárnice Vám jistě ráda poradí. Trubičku zasunete do zadečku a pomůžete vzduchu ven.

KAPIČKY – na trhu jsou k dostání kapičky při bolestech bříška. Někomu pomáhají, jinému ne. Jaké zvolit vám poradí Váš pediatr nebo lékárník.

KNÍŽKA – pediatr Harvey Karp napsal knížku Nejšťastnější miminko v okolí. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že je super. Bude-li se Vám zdát divné uspávat miminko u zapnutého vysavače, věřte, že u nás to zabralo stoprocentně!

Milé maminky, tříměsíční kolika je opravdu nepříjemný společník ve vašich společných začátcích. Z 80% zmizí během třetího měsíce, občas však přetrvá až do pátého. Je to velice náročné období jak pro miminko, tak pro vás. Nezapomínejte proto na svoji psychickou pohodu, hodně spěte, kvalitně se stravujte, dostatečně pijte. Hlavně vydržte!! Bude líp.

Budeme moc rádi, když do komentářů pod článkem přispějete i svými zkušenostmi, co právě na to vaše zlatíčko zabralo.