Když se vytrácí individualita


koupeno-Mladý muž a ženaJste čerstvě zamilovaní nebo zkrátka jen šťastní ve svém vztahu? To je moc dobře, ale dávejte si pozor, aby vás vztah nepoznamenal více než by bylo zdravé.

 

Spřízněné duše?

Občas se to stane, že se ve vztahu potkají dva ideální jedinci, kteří tvoří ideální pár. Tyhle dva si skvěle rozumí, vlastně spolu ani nemusí komunikovat, aby si řekli, co mají na srdci- stačí pohled. Nemusí dělat kompromisy, protože na vše pohlíží stejně, a když už musí kompromis udělat, udělají ho vždy spravedlivě rovným dílem.  Já takový pár neznám, nic méně nevylučuji jeho existenci, mnohem častěji však potkávám dvojice, kde jeden miluje více než ten druhý, jeden potřebujete toho druhého více a druhý méně, jeden je ten dominantní, který rozhoduje a druhý se raději podřídí.

 

Otravné „my“

Nejhorší jsou pak páry, které si na spřízněné duše a souznění duší hrají. Zajímá vás názor jednoho z páru? To máte ale smůlu, protože tyto páry nejsou složené ze dvou dospělých samostatně myslících jedinců, jednají jako jakási podivný a pro mě trochu děsivý subjekt „my“. Jsou to takové právnické osoby vztahů, individualita je zcela potlačena a jediné, co od nich člověk může slyšet jsou věty typu my máme rádi, my děláme, my budeme atd. Možná, že těmto párům ani nedochází jak podivně a otravně to zní, a možná, že je jim to zkrátka jedno. Jenže nastává otázka, co nebo kdo se opravdu skrývá za tímto subjektem? Jsou to opravdu dvě osoby, které smýšlejí naprosto stejně? Nebo snad výsledek dokonale spravedlivého životního kompromisu? Nebo snad nadvláda dominantnějšího partnera? V praxi je to většinou tak, že se více podřizuje jeden z partnerů.

 

Jaké je se jednoho dne probudit vedle sebe samého?

Možná si říkáte, že je to hezké a romantické přijmou některé názory či zájmy partnera. Ano, pokud jde o některé věci, je to opravdu projev toho, že se o druhého zajímáte, avšak když to překročí zdravou mez, můžete se snadno dostat do problémů. Znám ženy i muže, kteří se kvůli svému protějšku zcela změní, co nový partner, to nový začátek. Jenže jak by se líbilo vám probudit se jednoho dne vedle člověka, kterého jste kdysi milovaly a najednou je z něj vaše věrná kopie? Jakýkoli rozhovor s ním by byl zbytečný, protože byste už dopředu věděli, co si myslí, a co řekne.

 

A co když se vztah rozpadne?

Asi nikdo nechce během šťastných dní pohlížet na možná rozchod, na druhou stranu je nutné si uvědomit, že k tomu může dojít, a co pak? Když se kvůli partnerce či partnerovi vzdali sebe samého, vzdali jste se toho, co jste měli rádi a možná i těch, které jste měli rádi, budete muset pracně tyto věci získávat zpět. Pro mnoho lidí pak ovšem není vůbec jednoduché znovu se najít, uvědomit si, co je opravdu těšilo, a kým opravdu jsou. Ztratí tu pravděpodobně nejcennější věc, se kterou se narodili, jejich jedinečnou osobnost. Takže až budete na schůzce zase pomýšlet na to, že zapřete svůj opravdový názor či postoj, jen abyste se tomu druhému zalíbili, uvědomte si, kam až to může zajít, a jestli vám to za to opravdu stojí.

 

Přidejte komentář