Work-life balance: jak skloubit rodinu a práci?


Většina žen řeší, jak skloubit rodinu a péči o děti a práci. Work-life balance je populární téma, navíc nejde jen o skloubení času na rodinu a práci, ale navíc najít volný čas na sebe, na koníčky nebo na další vzdělávání. Být superženou, zvládnout práci, rodinu, uvařit, naklidit, a ještě ušít vlastní potahy na gauč nebo vyrobit domácí paštiku. To je sen mnoha žen, ale jen málokterým se to podaří a jen málo z nich pociťuje opravdové životní štěstí. Valná většina padne ještě před zdoláním všech úkolů únavou a zjistí, že den má opravdu jen 24 hodin.

Stanovte si cíle

Jak tedy skutečně vytvořit rovnováhu mezi prací a rodinou? Sedněte si, vezměte si tužku a papír a napište, co chcete dokázat v různých oblastech. Začněte u sebe, pokračujte rodinou a prací. Co chci dokázat? Jak chci vypadat? Co mě učiní šťastnou? Jaké plány máme jako rodina? Co chci s rodinou podniknout nebo kam chci s manželem jet? Jaká práce mě bude bavit? Co v ní chci dokázat?

Rozdělte úkoly

Cíle stanoveny. A není toho málo, že? Nyní si odpovězte, na co stačíte sami a jaké úkoly delegujete na někoho jiného v rodině nebo zda nevyužijete služeb např. agentury na hlídání dětí v Praze. Uvědomte si, že nejste superžena, kuchařka, uklízečka ani taxikářka. Jsou úkoly, které hravě zvládnou děti nebo partner. Navíc si lze na některé práce zjednat agenturu, která se o hlídání dětí nebo generální úklid před Vánocemi postará. Vám tak ubude stres a přibude čas, který můžete věnovat sobě nebo rodině. Můžete si jít zacvičit nebo jít s partnerem do kina. Pečovat totiž musíte nejen o sebe, ale hlavně o vztahy v rodině.

Buďte sama sebou

Být spolu totiž často znamená mnohem více než mít naklizeno před Vánocemi. Stejně tak nemá smysl se hnát za něčím, o čem píší lifestylové magazíny. Buďte sama sebou a nastavte si rovnováhu mezi prací a rodinou, která vám osobně bude nejvíce vyhovovat. A naučte se vypnout. Sice můžete mít zpočátku z chůvy na hlídání dětí zvláštní pocit, ale věřte, že investovaný čas, který věnujete sobě, partnerovi nebo dětem, se vám později několikanásobně vrátí.

Přidejte komentář